reklam

Günlük rüzgarlar hangileridir? Günlük rüzgarlar neden oluşurlar?

4 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında hiç yorum yapılmadı.

Günlük rüzgarlar hangileridir? Günlük rüzgarlar neden oluşurlar?, Günlük rüzgarlar nelerdir? Günlük rüzgarların tanımı nedir?
Gün içinde gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkından dolayı oluşan yerel basınç farkları, meltem rüzgârların oluşmasına neden olur. Dar alanlı, kısa süreli ve günün belli saatlerinde yön değiştirerek  ters yönde eserler. Basınç farkı  az olduğundan,  şiddeti çok hafif ve ağaç dallarını kıpırdatacak kadardır. Günlük rüzgârlar dağ ve vadi meltemleri ile kara ve deniz meltemleridir.

1. Vadi Meltemi:Vadi tabanları dağ yamaçlarına oranla daha fazla neme sahiptir.Bundan dolayı  gündüzleri vadiler, dağ yamaçlarına göre daha geç ısınır ve  yerel alçak basınç alanı durumuna gelirler.
Dağ yamaçları, nem miktarının az olması ve bakının da etkisi ile daha çabuk ısınırlar  ve yerel alçak basınç alanı durumuna gelir. Gündüz yüksek  basınç alanı  olan vadilerden, alçak  basınç alanı olan dağlara doğru esen rüzgârlara      vadi    meltemi denir.
 2. Dağ Meltemi: Geceleri nem oranı düşük         olan    dağ     yamaçlarında,sıcaklık kaybı; nem oranı daha fazla olan vadilere göre daha fazladır.
Yani geceleri dağ yamaçları vadilere  göre daha çabuk soğurlar. Böylece dağ yamaçları yüksek basınç alanı, vadi tabanları da alçak basınç alanı durumundadır. 
Geceleri dağ yamaçlarından vadilere doğru esen rüzgârlara dağ meltemi denir. Dağ meltemleri sıcak yaz gecelerinde serinletici etkide bulunur.
3. Deniz Meltemi:Denizler karalara oranla daha geç ısınıp, geç soğur. Gündüzleri  geç ısınan deniz, yüksek basınç  alanı  durumuna gelir. Daha çabuk ısınan kara ise yerel alçak basınç alanı durumundadır. 
Gündüzleri     yüksek  basınç  alanı durumundaki  denizlerden,alçak basınç alanı durumunda olan karaya doğru esen   rüzgârlara deniz meltemi denir. Deniz meltemi, nemli ve ılıtıcı bir etkiye sahiptir.
4. Kara Meltemi:Geceleri karalar denizlere göre daha çabuk soğurlar.Böylece kara üzerinde denize oranla yüksek basınç alanı; deniz ise alçak basınç alanı durumuna gelir.Geceleri karadan denize doğru esen rüzgâra kara meltemidenir. Kara meltemi nispeten kuru ve serindir.

Bu yazı www.sinavvar.net sitesi tarafından oluşturulmuştur. Başka bir sitede görürseniz kopya olduğunu anlayabilirsiniz.

Etiketler :
Doğal dengenin bozulmasinin sonuçlari nelerdir?
1. Dünya’ nın Coğrafyası Ve İklimi DeğişirBiyolojik zenginlik,doğanın yapısına bağlı olarak değişir. Bir çöl ortamı ile orman veya göl ortamlarındaki biyolojik zenginlikler yanı değildir. Her ortamın kendine özgü iklimi,sıcaklığı,nem oranı, ışık ve tuzluluk gibi ya...
İnsanların doğal çevreye olumsuz etkileri nelerdir?
Çevre Kirliliği Çevrenin doğal yapısını ve bileşiminin bozulmasını, değişmesini ve böylece insanların olumsuz yönde etkilenmesini çevre kirlenmesi olarak tanımlayabiliriz. Artık hepimizin bildiği gibi çevreden, içindeki varlıklara göre en çok yararlanan bizleriz. Ç...
İnsanların etkinlikleri doğal çevreden nasil etkilenir?
İnsanlarin etkinlikleri doğal çevreden etkilenir. Dağlar, denizler, rüzgarlar, çöller ya da buzullar insan etkinliklerini azami dereede etkilemektedir. Mesela Eskimoların buzdan ev yapmaları, çok kalı elbiseler giymeleri soğuktan kaynaklanmaktadır.İnsanin yaşamini ...