reklam

8. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı cevapları sayfa (91-92-93)

5 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında 73 yorum yapıldı.

TAV YAYINLARI 2011 8. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Soru Cevapları konusu, 2011 8. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Soru ve Cevapları, 2011 8. Sınıf Türkçe Çalışma Kitabı Cevapları Arkadaşlar bana 8. Sınıf 8sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları, 8 sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları, Türkçe çalışma kitabı cevapları 8sınıf, 2011 8 sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları, 8 sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları 2011, 8sınıf Türkçe çalışma kitabı, Türkçe 8sınıf çalışma kitabı cevapları, 2011 8 sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları, 8sınıf Türkçe çalışma kitabı cevapları 2012, Türkçe çalışma kitabı cevapları 8sınıf 2010, hakkında bilgiler  

Türkçe 6.Sınıf Çalışma Kitabı Cevapları Doku Yayınları Sayfa 10-20
Türkçe 6.Sınıf Çalışma Kitabı Cevapları Doku YayınlarıUYARI: AŞAĞIDA DOKU YAYINLARININ CEVAPLARINI BULACAKSINIZ. MEB ZAMANLA EKLENECEK. BİZİ TAKİP EDİN.. 6.Sinif Doku Yayinlari Türkçe Çalişma Kitabi CevaplariDoku Çalışma Sayfa 10Doku Çalışma Sayfa 11Doku Çalışma Sa...
Türkçe 6.Sınıf Çalışma Kitabı Cevapları Doku Yayınları Sayfa 10-20
Türkçe 6.Sınıf Çalışma Kitabı Cevapları Doku Yayınları UYARI: AŞAĞIDA DOKU YAYINLARININ CEVAPLARINI BULACAKSINIZ. MEB ZAMANLA EKLENECEK. BİZİ TAKİP EDİN.. 6.Sinif Doku Yayinlari Türkçe Çalişma Kitabi CevaplariDoku Çalışma Sayfa 10Doku Çalışma Sayfa 11Doku Çalışma S...
8.sınıf türkçe çalışma kitabı sayfa 149 cevapları TAV yayınları
Sayfa 149 okullar açılıyor, bilginiz bir yaşına daha bastı: okullar açılıyor her geçen gün bilginiz artıyor ve birikiyor. doğum yaşınızla bilgi yaşınız denk gitmezse geçirdiğiniz ve ….. Bütün bilgiler bir arada öğrenilseydi yani; yaşayarak zamanından önce öğr...
 1. beyza diyor ki:

  syfa 55 56 çk çk acil

 2. ceren diyor ki:

  bana calısma sevgı metnının cevapları ve tema sonu degerlendırme lazım

 3. deniz diyor ki:

  beyaz diş ve sevgi parçası

 4. azra diyor ki:

  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrr çok güzel…………..d:

 5. azra diyor ki:

  süperrrrrrr çok güzeldirrr……d:

 6. azra diyor ki:

  Keşke daha fazla bilgi olsaydıııııııııııı……:))))

 7. aras diyor ki:

  lütfen dünya ile ilgili yazı yazarmısınızz

 8. ayşenur gürbulak diyor ki:

  Yapılan araştırmalar sonucu gezegenimizin yaşı 4,467 milyar yıl olarak hesaplanmıştır.Geçen bu zaman dilimi, karmaşık bileşik yapılar ve içerdiği elementler göze alındığında, Güneş, Dünya ve diğer gezegenler dahil Güneş Sistemi’ndeki yapıları oluşturan moleküler bulutsunun kaynağı, ömrünü önceden tamamlamış bir genç tip yıldız’ın dağılmış artıklarının ve yıldızlar arası maddenin bir merkez etrafında dönerek gittikçe yoğunlaşmasıyla oluşmuştur. Merkezde yoğunlaşan çoğunlukla Hidrojen ve Helyum molekülleri yeni bir G2 türü yıldızı, yani Güneş’i oluşturmaya başlamış, çevre disklerdeki yoğunluklu bölgelerde ise gezegenler oluşmaya başlamıştır. Dünyamız ise Güneş’e 3. sırada yakınlıkta bulunan karasal bir iç gezegendir.

  Oluşum diskleri süreci ve sonrasında bu karasal gezegenler ağır göktaşı çarpışmalarına sahne olmuştur. Göktaşları yapısında bulunan donmuş buzlar, silikat ve metal yapılar, karaların ve okyanuslarının oluşmasını sağlamış, merkezde yoğunlaşan ağır demir ve nikel elementleri ise gezegenimizin çekirdeğini oluşturmuştur. Ağır göktaşı bombardımanı, asteroid kuşağının Jüpiter’in güçlü çekim etkisi sonucu daha kararlı hale gelmesiyle gittikçe azalmıştır. Uygun koşullar oluştuğunda gelişmeye başlayan canlı hayat sonrasında özellikle bitkiler ve yaptıkları fotosentez ile atmosfer’imizin yapısal bileşimi önemli oranda değişmiş ve oksijen oranının yükselmesine neden olmuştur.

  Dünya’nın Yaşı [değiştir]Dünya’nın yaşı doğrudan doğruya kayaçların yaşıyla ölçülemez. Çünkü bilinen en yaşlı kayaçların bile bugün artık yeryüzünde var olmayan daha yaşlı kayaçlardan oluştuğunu biliyoruz. Bugüne kadar saptanabilen en yaşlı kayaçlar Grönland’ın batısında bulunmuştur ve 4,1 milyar yaşındadır. Demek oluyor ki Dünya’nın yaşı bundan daha fazladır.

  Bugün Dünya’nın yaşını hesaplamak için elde edilen en iyi yöntem radyoaktif elementlerin yarılanmaları sonucu başka elementlere dönüşümleridir. Örneğin radyoaktif uranyum elementinin uranyum-238 ve uranyum-235 gibi iki ayrı tipte atomu (izotop) vardır. Bu atomların ikisi de çok yavaş bir süreçle kurşun atomlarına dönüşür. Öbür uranyum izotopundan biraz daha ağır olan uranyum-238’in dönüşümüyle daha hafif bir kurşun izotopu olan kurşun-206, uranyum-234’in dönüşümüyle de biraz daha ağır bir izotop olan kurşun-207 atomları oluşur. Uranyum-235’in kurşuna dönüşme hızı uranyum-238’in dönüşme hızından altı kat daha fazladır. Bu nedenler, incelenen bir kayaçtaki kurşun-206 ve kurşun-207 atomlarının oranı kayacın yaşına bağlı olarak değişir. En yaşlı olduğu düşünülen bir kurşun minerali ile bugün okyanuslarda oluşan kurşunun izotop yapısı arasındaki fark, ancak bu iki örneğin oluşumları arasında 4,55 milyar yıllık bir zaman dilimi olmasıyla açıklanabilir. Bu süre de Dünya’nın yaşı olarak kabul edilebilir. En eski kayaçların yaşını hesaplamak için radyoaktif rubidyum elementinin stronsiyuma dönüşme süreci de temel zaman ölçeği olarak alınabilir. Bunun sonucunda dünyamızın tahminen 5.5 milyar yıllık olduğu varsayılmaktadır.

  Biçimi [değiştir]Ana madde: Jeodezi
  Dünya’nın üzerindeki topografik oluşumlar ve kendi ekseni etrafındaki eksantrik hareketi nedeniyle düzgün bir geometrisi yoktur. Geoibs bir biçimdedir, fakat ekvatordaki yarıçapı kutuplardaki yarıçapından fazladır. Bu kutuplarından basık özel küresel geometrik şekil jeoit (Latince, Eski Yunanca Geo “dünya”) yani “Dünya şekli” diye adlandırılır. Referans küremsinin ortalama çapı 12.742 km’dir (~40.000 km/π). Yer’in ekseni etrafında dönmesi ekvatorun dışarı doğru biraz fırlamasına neden olduğu için ekvatorun çapı, kutupları birleştiren çaptan 43 km daha uzundur. Ortalamadan en büyük sapmalar, Everest Dağı (denizden 8.848 m yüksekte) ve Mariana Çukuru dur (deniz seviyesinin 10.924 m altı). Dolayısıyla ideal bir elipsoide kıyasla Yer’in %0,17’lik toleransı vardır. Ekvatorun şişkinliği yüzünden Yer’in merkezinden en yüksek nokta aslında ekvatordadır.

 9. ayşenur gürbulak diyor ki:

  Dünya’nın dış kabuğu ile bu kabuğun üzerindeki atmosfer(hava) ve hidrosfer (okyanuslar ve denizler)katmanları doğrudan gözlemle incelenebilir. Oysa Dünya’nın iç bölümlerine ulaşarak yapısını doğrudan inceleme olanağı yoktur. Dünya’nın iç yapısına ilişkin bütün bilgiler depremlerin incelenmesinden ve Dünya’nın içinde var olduğu düşünülen maddeler üzerindeki deneylerden elde edilmiştir. Yanardağların varlığına ve yerkabuğunun yüzeyindeki ısı akışı ölçümlerine dayanarak Dünya’nın iç böümlerinin çok sıcak olduğunu biliyoruz. Yerkabuğunun derinliklerine doğru indikçe kayaçların sıcaklığı her kilometrede 30 °C kadar yükselir. Böylece; kabuğun en alt katmanlarının çok daha üstünde yer alan kayaçlar kızıl kor haline dönüşür. Aslında Dünya’nın büyüklüğüne oranla yerkabuğu çok incedir. Eğer Dünya’yı bir futbol topu büyüklüğünde düşünürsek kabuğu da ancak topun üzerine yapıştırılmış bir posta pulu kalınlığındadır. Kabuğun altında kalan kayaçlar ise akkor sıcaklığına kadar ulaşır.

  Depremlerin nedeni, yerkabuğundaki bir kırıkla birbirinden ayrılan iki büyük kütlenin (levhanın) birdenbire harekete geçerek üst üste binmesi ya da uzaklaşması sonucunda yerkabuğunun şiddetle ileri geri sarsılmasıdır. Büyük bir depremde bazi titreşimler Dünya’nın öbür yüzündeki dairesel bir alanda “odaklanır”. Buna karşılık bazı titreşimler çekirdeği aşıp öbür yana geçmez. Böylece Dünya’nın öbür yüzünde hiçbir titreşimin duyulmadığı halka biçiminde bir “gölge” belirir. Bu gölgenin boyutları ölçülerek çekirdeğin büyüklüğü hesaplanabilir. Ayrıca deprem titreşimlerinin yayılma hızi saptanarak içinden geçtikleri maddelerin yoğunluğu, dolayısıyla bileşimi belirlenebilir. Eritilmiş kayaçlarla yapılan laboratuvar deneyleri bu çalışmalara büyük ölçüde ışık tutar. Dünya’nın yüzeyi, kalınlığı 6 ile 70 km arasında değişen bir “kabuk” katmanıyla örtülüdür. Yerkabuğu denen bu katman daha ağır maddelerden oluşan ve 2.865 km derine inen çok kalın “manto” katmanının üzerine oturur. Mantonun bittiği yerde Dünya’nın merkezine kadar kadar 3.473 km boyunca uzanan “çekirdek” başlar. Jeologlara göre, içteki manto katmanı çok büyük kabarma harektleri sonucunda yerkabuğunu iterek birçok yerde yüzeye cıkmıştır. Ayrıca normal olarak yerkabuğunun yapısında bulunmayan bazı kayaçlar da yanardağı hareketleri nedeniyle Dünya’nın yüzeyine ulaşmıştır. Jeologlar bu verilere dayanarak mantonun üst kesimlerinin “ültrabazik” korkayaçlardan oluştuğunu ileri sürerler. Bir yanda “asit” kayaç olarak nitelenen granitin yer aldığı kayaç sınıflandırmasının öbür ucunda bulunan bu ültrabazik kayaçlar ağır demir ve magnezyum silikatlardan oluşur. Mantonun alt bölümlerinin de aynı yapıda, ama daha ağır ve yoğun olduğu sanılmaktadır. Çekirdeğin yapısındaki maddeler ise hem mantodakilerden daha ağır, hem de hiç değilse çekirdeğin dış bölümünde sıvı haldedir. Buna karşılık çekirdeğin içinin manto ve kabuk gibi katı olduğu sanılıyor. Yerçekirdeğin olağanüstü bir basınç vardır. Bilinen elementlerin çoğu böylesine büyük bir basınç altında çok yoğunlaşmış olarak bulunabilir; ama jeologların genel kanısı, bazı demirli göktaşları (meteoritler) gibi çekirdeğin de metal halindeki nikel ve demirden oluştuğudur..

 10. ayşenur gürbulak diyor ki:

  Yerkabuğu mantoya oranla daha hafif maddelerden oluşmuştur ve bu iki katman arasındaki geçiş bölgesi nerdeyse kesin bir sınır çizer. Bu geçiş bölgesi, böyle bir sınırın varlığını ilk kez saptayan Yugoslav bilim adamı Andrije Mohoroviçiç’in (1857-1936) adıyla “Mohoroviçiç süreksizliği” kısaca “M-süreksizliği” ya da “moho” olarak anılır. Bu sınırın varlığını gösteren en önemli kanıt yerkabuğundaki deprem titreşimlerinin süreksizlik bölgesinden geçip mantoya ulaştığında bir denbire hızlanmasıdır.

  Yer kabuğu okyanusların ve denizlerin altında uzandığı zaman “okyanus kabuğu” , kıtaları oluşturduğu zaman’da “kıta kabuğu” olarak adlandırılır. Okyanus kabuğunun kalınlığı 6–8 km arasındadır. Oysa ortalama kalınlığı 40 kilometreyi bulan kıta kabuğu yüksek sıradağların altında 60-70 kilometreye ulaşır.

  Okyanus kabuğu üç katmandan oluşur. En alt katman, yerin derinlerindeki erimiş maddelerin (magmanın) katılaşmasıyla oluşan korkayaçlardır. Orta katman yanardağ lavrarından, üst katman ise temel olarak kum ve çamur gibi tortullardan oluşur. Okyanus kabuğu sürekli hareket halindedir. Bu nedenle kabukta okyanus sırtları boyunca çatlaklar oluşur ve bu çatlakların arasından yüzeye çıkan erişmiş maddelerin sertleşmesiyle okyanus kabuğuna yeni katmanlar eklenir. Bu yeni kabuk sertleşdikten sonra yılda 1 ile 10 cm kadar ilerliyerek yavaş yavaş okyanus sırtından iki yana doğru yayılır. Böylece okyanus sırtları suyun altında yüksek sırdağlar oluşturur.

  Yerkabuğu çok sayıda eğri levhanın yan yana dizilmesiyle oluşan bir bütün olarak düşünebilir. Bu levhalar mantonun oldukça yumuşak üst katmanına oturduğu için sağa sola hareket edebilir. Okyanus sırtları, okyanus çukurları ve bazı uzun kırıklar yalnızca levhaların kenarlarında oluşur; bu kırıkların olduğu yerlerde de levhalar kayarak birbirinin üstüne binebilir. Levhalardan çoğunun üzerinde bu levhalarla birlikte hareket eden bir ya da birkaç kıta bulunur. Nitekim, bir zamanlar iki kıtaya ayıran okyanus kabuğunun çökmesiyle kıtalar bazı yerde birbirine iyice yaklaşmış, hatta üst üste binmiştir. Örneğin aralarındaki okyanus kabuğu cökmesi sonucunda Hindistan ve ile Asya kıtası çarpışmış ve iki karanın kenarları yükselerek Himalaya Dağları’nı oluşturmuştur. Büyük ve şiddetli depremlerin hemen hepsi bu levhaların kenarlarında, bir levhanın öbürünün altına girmesiyle olur. Aynı biçimde, en etkin yanardağlar da okyanus kabuğunun ya İzlanda’da olduğu gibi yükselerek sırta dönüştüğü ya da Andlar’da olduğu gibi çökerek kıtaların altına girdiği yerlerde bulunur.

  Okyanus tabanının yanlara doğru yayılarak genişlemesi çok çarpıcı bir biçimde kanıtlanmıştır. Bu kanıtlamanın en önemli dayanak noktası da Dünya’nın magnetik alanının yukarıda anlatıldığı gibi zaman zaman yön değiştirmesidir. Yerkabuğunun derinliklerindeki erimiş magma yüzeye çıkarak kristalleşirken bazı mineral parçacıkları mıknatıslanır. Böylece her biri Dünya’nın magnetik kutuplarını gösteren küçük birer mıknatısa dönüşür. Jeologlar yaşları bilinen lav katmanlarının, yapılarındaki mıknatıslanmış parçacıklar bazen kuzey, bazen güney magnetik kutbuna yönelecek biçiminde yan yana yerleştiğini saptamışlardır. Bunun nedeni, bir katmandaki mıknatıslanmış parçacıkların kuzey ve güney kutuplarının Dünya’nın magnetik kutuplarına uygun olarak dizilmesi, sonra magnetik kutuplar yön değiştirdiğinde üstteki yeni katmanda bulunan parçacıkların bir önceki katmandakilere ters yönde yerleşmesidir. Kısacası okyanus kabuğu magnetik bantlı dev bir kayıt aleti, yani bir teyp gibi Dünya’nın magnetik alanındaki bütün değisikleri bir bir kaydetmiştir.

  Levha hareketleri [değiştir]Ana madde: Levha hareketleri
  Levha hareket teorisi’ne (tektonik levha teorisi olarak da bilinir) göre Yer’in en dış kısmı iki tabakadan oluşur: kabuğu da kapsayan litosfer ve mantonun katılaşmış dış kısmı. Litosferin altında astenosfer bulunur, bu mantonun yüksek viskoziteli olan iç kısmıdır.

  Litosfer, astenosferin üzerinde, tektonik levhalara ayrılmış bir halde yüzmektedir. Bu plakalar belli temas noktalarında üç tür hareketten birini gösterirler: yaklaşma, uzaklaşma veya yanyana kayma. Bu temas noktalarında depremler, volkanik faaliyetler, dağ oluşumları ve okyanus dibi hendekler oluşur.

  Ana plakalar şunlardır:

  Afrika plakası, Afrika’yı kapsar.
  Antarktik plakası, Antarktika’yı kapsar
  Avustralya plakası, Avustralya’yı kapsar. (Hint plakası ile 50-55 milyon yıl önce birleşmiştir)
  Avrasya plakası, Asya ve Avrupa’yı kapsar.
  Kuzey Amerika plakası, Kuzey Amerika ve kuzey-doğu Sibirya’yı kapsar
  Güney Amerika plakası, Güney Amerika’yı kapsar.
  Büyük Okyanus plakası, Büyük Okyanus’unu kapsar
  Önemli küçük plakalar arasinda Hint plakası, Arabistan plakası, Karaip plakası, Nazka plakası, Skotia plakası ve Anadolu plakası sayılabilir.

  Aşınma [değiştir]Kıtaları oluşturan güç, levha hareketlerinin motoru olan Yer’in iç enerji kaynağıysa, çok daha büyük bir dış enerji kaynağı, kıtaları aşındırarak yok etme sürecinde etkili olur: Güneş enerjisi. Atmosfer hareketlerini ve su döngüsünü sürdürmek için gerekli enerjiyi sağlayan güneş ışınları, su ve rüzgar aşındırması ile kıta yüzeylerinden koparılan minerallerin yine bu iki araç yardımıyla okyanus tabanlarına taşınarak çökmesine yardımcı olur. Bu mekanizma ile okyanus kabuğu üzerinde gittikçe kalınlaşarak biriken tortul kaya katmanı, dalma-batma mekanizması sırasında yerküre içlerine taşınarak yeniden erir.

  Aşınma mekanizması, suyun yerçekimi etkisi altındaki hareketlerini izler, yüksek dağların aşınarak alçalmasına, okyanus derinliklerinin dolarak yükselmesine yol açar, sonuçta yer yuvarlağının girinti ve çıkıntılarının törpülenerek çekim etkisi ile belirlenmiş ideal jeoit biçimine yaklaşması yönünde çalışır.

  Dünya’nın hareketi [değiştir]
  Dünyanın kendi çevresinde dönüşünü gösteren bir canlandırmaDünya kendi çevresinde (23 saat, 56 dakika, 4.098903691 saniye)[1] ve güneş çevresinde (365 gün, 5 saat, 48 dakika) hareket eder. Günlük ve yıllık hareketlerine bağlı olarak gece, gündüz, mevsimler, kayaçların oluşması ve diğer canlılık ve biyolojik olaylar gerçekleşir. Mevsimlerin oluşmasında etken ise yaklaşık 23 derecelik eksen eğikliğidir.

  Hareketleri [değiştir]Sürekli olarak hareket eden Dünya’nın iki çeşit hareketi vardır. Bu hareketlerden birisi kendi ekseni etrafında olur ve batıdan doğuya doğrudur. Bu dönmesini 24 saatte tamamlar. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bu dönmesi ile birlikte olan ikinci hareketi güneş etrafındadır. Güneş etrafında Dünya, elips şeklinde çok geniş bir yörünge üzerindeki hareketini de 365 1/4 günde, yani bir yılda tamamlar. Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki ve güneş etrafındaki bu iki hareketi, iki önemli olaya sebep verir. Kendi ekseni etrafında dönmesi ile gece ve gündüz, güneşin etrafında dönmesi ile mevsimler meydana gelir.

  Dünya’nın yüzeyi [değiştir]Dünya’nın yüzölçümü 509.200.000 km2dir. Bunun %70’i 360.600.000 km2 ile denizleri; %30’u 148.600.000 km2 ile karaları oluşturur.
  Kuzey kutup çevresinde karalarla çevrilmiş bir deniz, Güney Kutup çevresinde denizlerle kuşatılmış bir kara parçası vardır.

  İsim Uzaklık Dönüşü
  Ay 386.694 km 27 gün, 7 saat, 43.7 dakika
  238,700 mi
  Kaynakça [değiştir]Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

  Commons’ta Dünya ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.
  ^ Lüzümlu sabiteler
  Ayrıca bakınız [değiştir]Gökbilim
  Güneş
  Güneş Sistemi
  Yıldız
  Astrobiyoloji
  Ay
  [göster]g · t · dDünya’nın evrendeki yeri

  Dünya → Güneş Sistemi → Yerel Yıldızlararası Bulut → Yerel Kabarcık → Gould Kuşağı →Orion Kolu → Samanyolu → Samanyolu altgrubu →Yerel Grup → Başak süperkümesi → Balıklar-Balina Süperküme Kompleksi →Gözlemlenebilir Evren → Evren

  [göster]g · t · dGüneş Sistemi

  Güneş · Merkür · Venüs · Dünya · Mars · Ceres · Jüpiter · Satürn · Uranüs · Neptün · Plüton · Haumea · Makemake · Eris

  Doğal uydular (Dünyasal · Marssal · Jüpitersel · Satürnsel · Uranüssel · Neptünsel · Plütonsal · Haumeansal · Erissel) · Halkalar (Jüpitersel · Satürnsel · Uranüssel · Neptünsel)

  Meteoritler · Küçük gezegenler (Asteroyitler (Asteroit kuşağı) · Centaurlar · NÖC’ler (Kuiper kuşağı · Dağınık disk) ) · Kuyruklu yıldızlar (Oort bulutu)

  İlgili konular: astronomik cisimler, yıldız, gezegen, cüce gezegen, küçük cisim ve gezegen sistemi
  Ayrıca; Güneş Sistemi’nin büyüklüğüne göre nesneler dizinine veya Küçük gezegenler dizinine bakınız

  “http://tr.wikipedia.org/w/index.php?title=D%C3%BCnya&oldid=10475835” adresinden alındı.
  Kategoriler: Vikipedi düzenle Ocak 2011Vikipedi öncelikli düzenleDünya
  Kişisel araçlarOturum aç / yeni hesap oluştur Ad alanlarıMadde Tartışma TürevlerGörünümOku Değiştir Geçmişi gör EylemlerAra GezintiAna sayfa Hakkımızda İçindekiler Rastgele madde Seçkin içerik KatılımBağış yapın Deneme tahtası İş birliği projesi Köy çeşmesi Son değişiklikler Topluluk portali Yardım Yazdır/dışa aktarBir kitap oluşturPDF olarak indirBasılmaya uygun görünümAraçlarSayfaya bağlantılar İlgili değişiklikler Özel sayfalar Son hâline bağlantı Sayfayı kaynak göster Dosya yükleDiğer dillerАҧсуа Acèh Afrikaans Alemannisch አማርኛ Aragonés Ænglisc العربية ܐܪܡܝܐ مصرى অসমীয়া Asturianu Aymar aru Azərbaycanca Boarisch Žemaitėška Bikol Central Беларуская ‪Беларуская (тарашкевіца)‬ Български भोजपुरी বাংলা བོད་ཡིག Brezhoneg Bosanski Català Chavacano de Zamboanga Mìng-dĕ̤ng-ngṳ̄ Cebuano ᏣᎳᎩ کوردی Qırımtatarca Česky Kaszëbsczi Словѣ́ньскъ / ⰔⰎⰑⰂⰡⰐⰠⰔⰍⰟ Чӑвашла Cymraeg Dansk Deutsch Dolnoserbski ދިވެހިބަސް Ελληνικά Emiliàn e rumagnòl English Esperanto Español Eesti Euskara Estremeñu فارسی Suomi Võro Føroyskt Français Arpetan Nordfriisk Furlan Frysk Gaeilge 贛語 Gàidhlig Galego Avañe’ẽ ગુજરાતી Gaelg هَوُسَ Hak-kâ-fa Hawai`i עברית हिन्दी Fiji Hindi Hrvatski Hornjoserbsce Kreyòl ayisyen Magyar Հայերեն Interlingua Bahasa Indonesia Igbo Ilokano Ido Íslenska Italiano ᐃᓄᒃᑎᑐᑦ/inuktitut 日本語 Lojban Basa Jawa ქართული Kongo Қазақша Kalaallisut ភាសាខ្មែរ ಕನ್ನಡ 한국어 Перем Коми Къарачай-Малкъар Ripoarisch Kurdî Коми Kernowek Кыргызча Latina Ladino Lëtzebuergesch Limburgs Ligure Lumbaart Lingála ລາວ Lietuvių Latgaļu Latviešu Basa Banyumasan Мокшень Malagasy Олык Марий Македонски മലയാളം Монгол मराठी Bahasa Melayu Malti Mirandés မြန်မာဘာသာ Эрзянь مازِرونی Nāhuatl Nnapulitano Plattdüütsch Nedersaksisch नेपाली नेपाल भाषा Nederlands ‪Norsk (nynorsk)‬ ‪Norsk (bokmål)‬ Novial Nouormand Sesotho sa Leboa Diné bizaad Occitan Ирон ਪੰਜਾਬੀ Kapampangan Papiamentu Pälzisch Norfuk / Pitkern Polski Piemontèis پنجابی پښتو Português Runa Simi Rumantsch Romani Română Русский Русиньскый Kinyarwanda संस्कृतम् Саха тыла Sardu Sicilianu Scots Sámegiella Srpskohrvatski / Српскохрватски සිංහල Simple English Slovenčina Slovenščina Soomaaliga Shqip Српски / Srpski Sesotho Basa Sunda Svenska Kiswahili Ślůnski தமிழ் తెలుగు Тоҷикӣ ไทย Tagalog Tok Pisin Татарча/Tatarça ئۇيغۇرچە / Uyghurche‎ Українська اردو O’zbek Vèneto Tiếng Việt West-Vlams Volapük Walon Winaray Wolof 吴语 Хальмг ייִדיש Yorùbá Vahcuengh 中文 文言 Bân-lâm-gú 粵語 Bu sayfa son olarak 19:14, 9 Aralık 2011 tarihinde güncellenmiştir.
  Metin Creative Commons Attribution/Share-Alike Lisansı altındadır; ek koşullar uygulanabilir. Ayrıntılar için Kullanım Koşullarına bakın.

 11. melike diyor ki:

  bana 97.sayfa lazım

 12. sanane diyor ki:

  yha bna sayfa 76-82 arası lazımm acılll !!

 13. Kemal diyor ki:

  SüPer :) Hepsi Doqru :D Ama Daha FazLa biLqiye ihtiyacımız var Bu site gibi bir çok site oLmaLı ogrenciLer biLmedikLerinde Girip internete bakmaLı arkaDaş. ;)

 14. adem diyor ki:

  süpeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 15. Mert diyor ki:

  Fotolar görülmüyo nasıl bakcaz biri yorum olarak yazsa

 16. eda diyor ki:

  çok güzel bir sayfa yapamadığım şeyler burada ama keşke bütün sayfalar olsaydı

 17. eren diyor ki:

  arkadaşlar bana 88 haber yazısı :D çok acil lütfen

 18. eren diyor ki:

  haber yazısı sayfa 88 acil

 19. elif diyor ki:

  demekki aklına güvaenen çıkmadı zaten aklı olan bu sitelere girmaez ben girip baktım çok amaçok saçma bişey artık sizi azarlamak için girerim sizi cahil insanlar:)
  ha ha ha ha ha ha ha :) aptallar

 20. leyla diyor ki:

  lütfen 92 93 94 verin neolurrr

 21. dilan diyor ki:

  süper ama 76 77 78 79 lazım

 22. Dilara diyor ki:

  Elif senden başka aptal yok burda. Madem her şeyi çok biliyosun girme siteye kızım. Azarlamak için girermiş. Sen kimi ne hakla azarlayabilirsin veya aşağılayabilirsin? Nerden geliyo bu özgüven çok merak ediyorum.

 23. kontakkk diyor ki:

  ya kesin sesinizi olumm yürüyün gdin bana meb yayınları lazm sayfa 90 hemenn lif snr etme beni seni ….. yaparım

 24. FURKAN diyor ki:

  sayfa 109-110 acil !!!!!!!!!

 25. ibrahim diyor ki:

  lütfen 92 93 94 verin neolurrr

 26. JB diyor ki:

  Elif Yalan atmaaaa sen bu siteye soruları almak için gimisin senin kadar yalancı görmedim

 27. elif diyor ki:

  seni aptal dilara sen kendine güvenipte yapma buralardan al gerizekkalı kız

 28. elif diyor ki:

  benim kendime öz güvenim sonsuz ama senin için aynı şeyleri söyleyemem kızım tüm dünya senin götüne parmak soksun kızım ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha bşka şeylerde söylemek isterdim ama söyliyacek cevabın olmaz dilara apatal dilara

 29. asu diyor ki:

  lütfen
  sayfa 94 95

 30. ozqe diyor ki:

  99 100 101 102

 31. evin diyor ki:

  elif benimde sana bir çift lafım olacak öncelikle sen kendini bu dünyada ne zannediyorsun söylermisin haaa dur ben söyleyeyim benim için sen kendini bilmez insan dışı bir varlıksın ama benim insanlara saygım sonsuzdur bunu billlll…!!!
  mademki biz cahiliz gel bize öğret;kız dediğin biraz saygılı ve ağır olmalı ama sende o da yok.sorun bizde degil sende…!!!

 32. FATTİK diyor ki:

  BENİMKİLER YOK DİYERYAYINLARIDA KOYUN LÜFFFEN

 33. tuba diyor ki:

  ya burdan sonra nereye gi
  ricez ben bulamadım acil. söylermisiniz?

 34. viktoriya diyor ki:

  sayfa 92 ve 93 lütfen çok acil

 35. güler diyor ki:

  100 101 102 103 104 105 sayfalarıda olsaydı

 36. gizemmmm diyor ki:

  ya nedenn 1oo leri koymamışsınızzzzzz.. 106 107
  acılllllllllll ne olur

 37. aylin diyor ki:

  ya keşke tüm sayfalar olsaydı

 38. sanane diyor ki:

  yaaa bna 96 dan 102 ye kadar lazım acele yarına yetiştirmem lazım ne olurr aaaaaaaccccccciiiiiiiiiillllllllllllll………

 39. sanane diyor ki:

  Haa bu arada salak elif sen bu siteyi nerden billiyosnn demekki sende salaksın ki bu siteden yardım alıyosn hem biz sadece ufak yardm alıyoruz lütfen haddini aşma kendini dahada aşağlama

 40. dhatlı cAdIıı diyor ki:

  ya aradıgım şeyi bi türlü bulamadım gitti.:(

 41. dhatlı cAdIıı diyor ki:

  106 den 110 kadar acil lütfenn<3

 42. dhatlı CadIıı diyor ki:

  ne kadar eziksiniz siz ya aklınız yokmu kızım sizn sie go to plese

 43. saygın_yolcu diyor ki:

  süper bunu kuran adama teşekkürlerimi iltirim

 44. zekeküpü diyor ki:

  tsş tşk ler ama oooooooooooooooooooooooooooooooooffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff türkçeci beni öldürecek bulamdım hepsini ohacın adı saded

 45. rabia diyor ki:

  ya sayfa 100 101 felan nie yoookkk :(

 46. duygu diyor ki:

  türkçe ç. k. sayfa 96 dan 103 e lütfennnnn acele lazım lütttttfen bana cevap anahtarını verin

 47. kadir diyor ki:

  arkadaşlar 8.sınıf türkçe çalışma syf 106,107,108,109,110,111 yapan varsa söyleyin

 48. kadir diyor ki:

  haydi bekliyorum cabuk söyleyin acele daha ödevim var

 49. Elif_ Nur_ diyor ki:

  lütfen 66-67-68-69-70-71-72 soyler msnz ?? en azndan bir kacını lutfenn… :(

 50. halil diyor ki:

  yok güzel :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 51. serseriii asıkk diyor ki:

  bana 105 106 ve 107 lazım acill :) yardımcı olursanızz facededn eklerimm ;)

 52. sibel diyor ki:

  süper yaaaaaaaaaaaaaaaaaa:p :D

 53. burak diyor ki:

  108-110 çok acil ya

 54. büşra diyor ki:

  sayfa 115-119 acillllll

 55. sema diyor ki:

  bana acil türkçe 85. 86. çk cvbları lazım….

 56. dilan diyor ki:

  96 97 sayfa acilllll
  :D

  • furkan diyor ki:

   Feride küçük yasdayken annesi ölen , babasinın da onunla fazla ilgilenemediği için büyükannesinin yaninda büyümüstür. Okul yaşına gelince Feride’ yi bir Fransiz kiz yatili okuluna yollamislardir. Feride neseli, zeki, çok asi, çok hareketli bir kizdir. Firsat buldukça bir erkek gibi agaçlara tirmanip daldan dala atladigi için ögretmenlerinden biri onu çalikusuna benzetmis, sonra da bu benzetme, onun adi olarak kalmistir.

   Babasinin da ölmesi üzerine Feride’ nin, yakini olarak sadece bir teyzesi kalmistir. Feride, okulun tatillerini her zaman teyzesinin evinde geçirmektedir.Bu teyzenin Kamuran adli, Feride’ den büyük bir oglu vardir. Kamuran Feride’ den agir basli, kiz gibi bir erkekdir. Bu yüzden Feride sürekli onla dalga geçmektedir. Fakat bunlarin arasinda Kamuran, Feride’ yi farkinda olmadan büyük bir askla sevmeye baslamisdir. Bu sevgi bir sure sonra karsilikta görür. Feride de Kamurana karsilik vermektedir. Feride’ nin teyzeside bu durumu çok istedigi için, Feride okulunu bitirdikten sonra iki gencin evlenmeleri kararlastirilir.

   Dügün hazirliklari tamamlanmak üzereyken, bir gün kadinin teki çika gelir ve Feride’ ye Kamuran’ in Avrupa’ da bulundugu sirada orda bir kizla ask yasadigini söyler. Bu durum Feride’ yi çok etkilemistir. Feride bunun sonucunda gururuna yenilir ve derhal teyzesinin evinden uzaklasir, izini kaybettirir. Bu yüzden evlenmede gerçeklesemez.

   Feride nereye gidecegini düsünürken onu çok seven süt annesi aklina gelir ve oraya gider. Süt annesi onu görünce çok sevinmistir. Feride bir süre süt annesinin evinde kalir. Süt annesini daha fazla rahatsiz edemeyecegini ve yanindaki paranin da ona yetmeyecegini bilmektedir. Basvurularinin sonunda Anadolu da bir ilkokul ögretmenligi elde eder. Simdi o hayat dolu hiçbir seyi umursamayan genç kiz artik bir ögretmen olmustur. Feride Anadolu’ yu hiç yadirgamaz. Bir köyde ögretmenlige baslar. Bu köyde Feride yaptigi her seyi günlügüne yazmaya baslar.

   Bir zamanlarinin hayat dolu asi genç kizi simdi hayati tanima yolundadir.hiç istemediği halde agir basli olmayi ögrenmistir. Ama basina gelen bunca seye rahmen kötümser degildir. O köydeki fakir olan ögrencilerini çok sevmistir. Ögrencilerinin her biriyle ayri ayri ilgilenmek ona büyük bir zevk vermektedir.

   Bir süre sonra okul da kapatilir. Issiz kalan Feride baska bir yerde ögretmenlik yapmak için basvurmak amaciyla ile gider. eski bir okul arkadasina rastlar ve onunla Fransizca konusur, bu olayi görünce, Feride’ yi merkezde kiz ögretmen okulunda fransizca ögretmeni olarak görevlendirir. Feride fiziki olarak çok güzel bir kizdir ve bu fiziki güzelliginin burda çok fazla göze çarpmasi Feride’ yi endiselendirir. Ayrica Feride’ nin ögretmenlik yaptigi okuldaki müzik ögretmenide Feride’ ye karsi büyük bir ask duymaktadir. Fakat bu ask bir ümitsiz vakadir. Bu olay ayrica dedikodularada yol açmistir. Bu durum ise Feride’ yi endiselendirmektedir. Bu yüzden tayinini ister. Böylece birkaç yer dolasir. Bir surede Izmir’de varlikli bir ailenin kizlarinada özel ders verir. Fakat Feride’ nin gittigi her yerde muthis fizigi ve güzelligi basina dert açmaktadir. Feride’ bu güzelligi ve yalnizligi çok kisinin dikkatini çekmektedir.

   Feride daha Zeyniler’deyken bir askerin yaralanmasi ve oraya getirilmesi sirasinda doktor Hayrullah Beyle tanismistir. Doktor, Feride’ ye bu kadar güzel bir kizin böyle bir yerde ne aradigini, kesinlikle bir ask meselesi yüzünden gelmis oldugunu söylemis Feride ise bunu reddetmistir.Yillardan sonra tekrar Kusadasin’ da bulusurlar.Bu sirada Feride’ nin okulu kapatilip hastaneye çevrilmistir. Feride artik doktorun himayesine girmistir. Bir hasta bakici gibi doktora yardim etmistir. Doktor Feride’ yi ve artik büyümüs olan Munise’ yi kendi öz kizlari gibi sevmektedir. Ancak bu sirada doktor bir gün agir hastaligi olan birine bakmaya gittigi zaman Munise agir bir sekilde hastalanir. Doktor dönesiye kadar kiz yavas yavas, aci çeke çeke ölür.

   Feride, Munise’ nin ölmesinden sonra kendini kaybedecek sekilde hastalanir. Günlerce doktorun evinde yatar. Iyilestigi siralarda doktor ne kadar yasli olursa olsun ikisi için bir söylenti cikmistir. Bu da o zamanin sartlarindan dolayi olmustur. Kasabayi türlü dedikodular alip götürmektedir. Bekar bir erkegin evinde genç güzel ve bekar bir kadinin olmasi cok fazla dedikoduya yol açmistir. Doktor bu dedikodulardan kurtulmak için çok pratik bir yol bulmustur. Feride’ yide zorla ikna ederek evlenmislerdir. Ancak tabiki bu evlilik sadece kagit üzerindedir ve dedikodularin bitmesi içindir. Feride doktoru babasi gibi sevmektedir. Doktor, Feride’ nin defterini bulmus ve bastan sona kadar okumustur. Feride’ nin her seye ragmen Kamuran’a sevdigini ögrenmistir. Gizli arastirmalar yapar. Kamuran bu zaman içinde evlenmis ve esi olmüstür. Simdi dört yaslarindaki çocugu ile yasamaktadir. Doktor, Kamuran’a bir mektup yazar ve bu mektupta Kamuran’ a bütün olan biteni anlatir. Feride’ ise bu sırada defterinin kaybolduğunu sanmaktadır ve defterini bütün aramalarına karşın bulamamıştır. Doktor yazdığı mektupla defteri ve bazı belgeleri paket haline getirmistir. Feride’ ye ölümünden sonra bu paketi Kamuran’ a götürmesini vasiyet etmistir.Doktor zaten oldukça yaslidir bu yüzden kisa bir süre sonra da ölür.

   Feride, doktorun ölümünden sonra, hem paketi teslim etmek hem de çok özledigi teyzesini görmek üzere, Tekirdagi’ na teyzesinin yanina gider. Niyeti orda fazla kalmamaktir. Paketi teslim edip bir iki gün kalip Kusadasi’ na geriye dönmektir. O günlerde ne rastlanti ki dinlenmek icin Kamuran’ da tekirdagi’ na gelmistir. Feride paketin içinde neler bulundugunu bilmemektedir. Bunun içinde neler bulundugunu bilmedigi paketi teslim eder. Ama doktorum öldügünü onlardan gizlemistir. Böylece Kusadasin’ da doktorun yasadigi bahanesiyle zorlanmadan geriye dönebilecegini ummaktadir. Fakat umdugu gibi olmaz teyzesi bu paketi Feride gitmeden bir gün önceden Kamuran’ a verir. Kamuran o gece kardesiyle birlikte defteri okur. Böylece, Feride’ nin kendisini hala sevmekte oldugunu anlar. Hemde doktorun tembihlerini ögrenir. Kendisiyse, Feride gittiginden beri Feride’ yi unutamamistir ve hala sevmektedir.

   Feride, yeterince kaldigini ve geri dönmesi gerektigini söyleyerek yola çikmak üzere hazirlanir. Kusadasi’ na dönmek, Feride’ yi cok fazla üzmüstür. Ama bu durumunu etrafindakilere hiç belli etmemektedir. Bunu etrafındakilerin anlamasini istemez. Feride’ yi götürecek araba gelir. Fakat bu bir oyundur. Kamran ve kardesinin hazirladigi bir oyundur. Feride arabaya yaklastigi zaman arabadan birden Kamuran iner ve feride’ yi kucaklar. Zaten tüm ev halkida Feride’ nin tekrar yuvadan uçmasini istemiyorlardir. Bunun için tüm ev halki elbirligi yapmistir. Feride’ nin tüm istemiyormus gibi davranmalari olmaz demeleri falan bosadir. Kirik dökük kelimelerle bu oyundan kurtulmaya çalismistir ama nafile kurtulamamistir. Çünkü, Kamuran artik kararlidir ve ikinci bir gaflete düsmeyecektir. Bunu Feride’ yede onu bir daha kaybetmeyi göze alamayacagini ve onu su an bile deliler gibi sevdigini söyler. Çalikusu, bir mutlulukla ve huzurla kendini Kamuran’ in kollarina atar.

 57. DaRqWaN(Hacker) diyor ki:

  Kardeş yeminle sana hll olsun bu ödevler yüzünden işlerim aksıyodu şimdi iç aksımaz yemin ediyom 5tl verirdimde sana seni ögremiyom senden allah razı olsun

 58. nesrin diyor ki:

  işimizi gördü ancak matematik de olsa süper olcak

 59. sahra diyor ki:

  tamamda hani cevaplar hacııııııııııııııııııııııı

 60. fatime diyor ki:

  ya bu site güzel miş daha yeni girdim ama ço az sayfa koymuşlar bence hepssi olmALI ARKADAŞLAR …))))))):))))

 61. fatime diyor ki:

  elif diye biri yorum yazmış şimdi gördüm o arkadaşımızı acaba tanıyan varmı…

 62. RIZA diyor ki:

  allah belanızı versn o.ç ler

 63. fatime diyor ki:

  sen kimsin de bize oç deme hakkı buluyosun gerizekalı beyinli aptal ne zannediyon sen kendini burası yorum sayfası olmasaydı senin 7 sülalene kayardım dua et yorum sayfası şimdi bu siteden defolup gidiyosun adam ol aklını alırım senin küçük beyinli salak…

 64. nuri diyor ki:

  cok iyiiii
  :)
  3:)

 65. yunus diyor ki:

  sayfa120.121.122.123.124.125 acil abilerim ablalarım

 66. sevda diyor ki:

  başka şeyler yazın ya bunları yapalı yıllar oldu 110-111-112-113 verin

 67. fatime diyor ki:

  nuri çok iyi derken ne diyodun siteye falan mı çok iyi diyosun:))

 68. simay diyor ki:

  Dünya’nın dış kabuğu ile bu kabuğun üzerindeki atmosfer(hava) ve hidrosfer (okyanuslar ve denizler)katmanları doğrudan gözlemle incelenebilir. Oysa Dünya’nın iç bölümlerine ulaşarak yapısını doğrudan inceleme olanağı yoktur. Dünya’nın iç yapısına ilişkin bütün bilgiler depremlerin incelenmesinden ve Dünya’nın içinde var olduğu düşünülen maddeler üzerindeki deneylerden elde edilmiştir. Yanardağların varlığına ve yerkabuğunun yüzeyindeki ısı akışı ölçümlerine dayanarak Dünya’nın iç böümlerinin çok sıcak olduğunu biliyoruz. Yerkabuğunun derinliklerine doğru indikçe kayaçların sıcaklığı her kilometrede 30 °C kadar yükselir. Böylece; kabuğun en alt katmanlarının çok daha üstünde yer alan kayaçlar kızıl kor haline dönüşür. Aslında Dünya’nın büyüklüğüne oranla yerkabuğu çok incedir. Eğer Dünya’yı bir futbol topu büyüklüğünde düşünürsek kabuğu da ancak topun üzerine yapıştırılmış bir posta pulu kalınlığındadır. Kabuğun altında kalan kayaçlar ise akkor sıcaklığına kadar ulaşır.

  Depremlerin nedeni, yerkabuğundaki bir kırıkla birbirinden ayrılan iki büyük kütlenin (levhanın) birdenbire harekete geçerek üst üste binmesi ya da uzaklaşması sonucunda yerkabuğunun şiddetle ileri geri sarsılmasıdır. Büyük bir depremde bazi titreşimler Dünya’nın öbür yüzündeki dairesel bir alanda “odaklanır”. Buna karşılık bazı titreşimler çekirdeği aşıp öbür yana geçmez. Böylece Dünya’nın öbür yüzünde hiçbir titreşimin duyulmadığı halka biçiminde bir “gölge” belirir. Bu gölgenin boyutları ölçülerek çekirdeğin büyüklüğü hesaplanabilir. Ayrıca deprem titreşimlerinin yayılma hızi saptanarak içinden geçtikleri maddelerin yoğunluğu, dolayısıyla bileşimi belirlenebilir. Eritilmiş kayaçlarla yapılan laboratuvar deneyleri bu çalışmalara büyük ölçüde ışık tutar. Dünya’nın yüzeyi, kalınlığı 6 ile 70 km arasında değişen bir “kabuk” katmanıyla örtülüdür. Yerkabuğu denen bu katman daha ağır maddelerden oluşan ve 2.865 km derine inen çok kalın “manto” katmanının üzerine oturur. Mantonun bittiği yerde Dünya’nın merkezine kadar kadar 3.473 km boyunca uzanan “çekirdek” başlar. Jeologlara göre, içteki manto katmanı çok büyük kabarma harektleri sonucunda yerkabuğunu iterek birçok yerde yüzeye cıkmıştır. Ayrıca normal olarak yerkabuğunun yapısında bulunmayan bazı kayaçlar da yanardağı hareketleri nedeniyle Dünya’nın yüzeyine ulaşmıştır. Jeologlar bu verilere dayanarak mantonun üst kesimlerinin “ültrabazik” korkayaçlardan oluştuğunu ileri sürerler. Bir yanda “asit” kayaç olarak nitelenen granitin yer aldığı kayaç sınıflandırmasının öbür ucunda bulunan bu ültrabazik kayaçlar ağır demir ve magnezyum silikatlardan oluşur. Mantonun alt bölümlerinin de aynı yapıda, ama daha ağır ve yoğun olduğu sanılmaktadır. Çekirdeğin yapısındaki maddeler ise hem mantodakilerden daha ağır, hem de hiç değilse çekirdeğin dış bölümünde sıvı haldedir. Buna karşılık çekirdeğin içinin manto ve kabuk gibi katı olduğu sanılıyor. Yerçekirdeğin olağanüstü bir basınç vardır. Bilinen elementlerin çoğu böylesine büyük bir basınç altında çok yoğunlaşmış olarak bulunabilir; ama jeologların genel kanısı, bazı demirli göktaşları (meteoritler) gibi çekirdeğin de metal halindeki nikel ve demirden oluştuğudur..

 69. mehmet diyor ki:

  aga sayfa 180 lazım hmde 2012 hoca boş basına 1 puan kırıo :D