reklam

Dağ ne kadar sarp olsa da yol üstünden aşar sözünün açıklaması nedir?

5 sene önce admin tarafından yazıldı ve hakkında 17 yorum yapıldı.

İnsanın azmi sayesinde bir çok güçlüğü aşabileceğini anlatan bu söz, bizlere çalışmayı öğüt verir. Bu sayede geçilmez dediğimiz zor geçitler geçilir, yapılmaz, imkansız dediğimiz zorlukların üstesinden gelebiliriz.

KONU: “DAĞ NE KADAR YÜCE OLSA, YOL ONUN ÜSTÜNDEN AŞAR”
Ana fikir: Aşılamayacak engel yoktur. Yolunu bilen her güçlüğü yener.
öRNEK ÇALIŞMA:
“Bize ilk bakışta çok zor görünen işlere başladığımız zaman karşımıza çıkan engeller, hemen yılgınlığa kapılmamıza sebep olur; azmimiz yavaş yavaş kuvvetini kaybeder, dizlerimizin dermanı kesilir. Bir sonuç alamamanın verdiği manevî yorgunlukla çöker kalırız.
Azmin elinden kurtuluş olmaz derler. Pek doğru olan bu söz, hayat mücadelemizde asla vazgeçmeyeceğimiz bir kılavuz olmalıdır.
İnsan, davasına inanmalı, azmi hiçbir zaman elden bırakmamalıdır. Plânsız bir mücadele, insana hayal kırıklıklarından başka bir şey vermez. Her şeyde olduğu gibi hedefe ulaşmak için yapılan yol tayinlerinde de aklı ve mantığı kullanmak gerekir.
Engeller, azimli insanları başarı yolunda kamçılayan manevî güçlerdir. Bunlar ilk bakışta ne kadar korkunç görünürlerse görünsünler, sağlam bir mantığın, kuvvetli ve inanılmış bir davanın, çelik gibi bir irade ve bükülmez azmin hedefe ulaşmasını kös tekleyemezler. O halde, önce ne istediğimizi, ne yapmamız gerektiğini bilelim. Sonra, bilgi, irade, azim ve cesaretimize güvenelim. Başarı er geç bizim olacaktır.”

İslama göre zina eden bir kişinin zina etmeyen bir kişi ile evlenebilir mi?
Nur suresi üçüncü ayet-i kerimede "Zina yapan erkek, zina yapan kadınla ya da bir müşrik kadınla evlenir; zina yapan kadın da zina yapan bir erkekle ya da müşrik bir erkekle evlenir." buyurulmuştur. Peki yanlışlıkla bu yola sapmış birisi sonradan tevbe-i nasuh ile ...
Meslek Hastalıkları ve Korunma Yolları Nelerdir?
Meslek Hastalıkları ve Korunma Meslek hastalığının tanımı yapılmadan önce meslek kelimesini tanımlamamız gerekiyor. Meslek, sürekli olarak yapılması öngörülen, öğrenilmesi için belli bir eğitim ve/veya iş tecrübesi gerektiren, insanın hayatını kazanmak için yap...
Coğrafya insanlarin hangi faaliyetlerini incelemektedir?
Coğrafya insanların hangi faaliyetlerini incelemektedir? Coğrafyada inceleme alanı bakımından iki büyük anabilim dalından birisini Beşeri ve Ekonomik Coğrafya oluşturmaktadır. Beşeri ve Ekonomik Coğrafya insan faaliyetleri ve bu faaliyetler sonucu ortaya çıkan o...
 1. asya diyor ki:

  çok sağolun bir hikaye yazmam lazımdı da

 2. ayse diyor ki:

  çok saolun hikaye yazcaktım

 3. FATİH ALKAN diyor ki:

  cok saolun size ne kadar teşekkür etsem azdır cook saolun babamda beyendi cook saolun bulamasaydım öğremenimden dayak yerdim saolun:):):):D

 4. FATİH ALKAN diyor ki:

  BENİMDE AYNEN

 5. FATİH ALKAN diyor ki:

  BENDE HİKAYE YAZICAMKTIM

 6. MERT ÜNAL diyor ki:

  SİZ HEPİNİZ NEREDE YAŞITOR SUNUZ VE HANGİ OKULA GİDİYOR SUNUZ??????.ÇÜÜNKÜ BENDE HİKAYE YAZICAM. BEN İZMİR ‘DE YASIYORUM.ŞEHİT MUZAFFER ERDÖNMEZ İ.Ö.O NA GİDİYORUM. HİKAYEMİN İSMİ (YARAMAZ TUĞÇE )

 7. CANISI diyor ki:

  hiç bir şey anlamadım ama yinede yazan elleriniz dert görmesin

 8. eren diyor ki:

  saolun ya sizin sayenizde hikaye yazdım

 9. eren diyor ki:

  cok tesekurler

 10. Cansu diyor ki:

  sanırım herkes hikaye yazacak ki benimde ödevim hikaye.Çok teşekkür ederim bu arada bunu yazanlara:)

 11. gemze nur diyor ki:

  bir şey sormak istiyorum,bende hikaye yazıcam türkçe ödevi sizindemi o. hatta !gözünü dört açmak deyimi ile dağ ne kadar sarp olsada yol üstünden aşar atasözünün anlamlarını araştırınız.içinde bu deyim ve atasözünün geçtiği kısa bir hikaye yazınız’ diyor:)

 12. emre diyor ki:

  aranızda bombom veya minecraft oynuyan vrmı

 13. ilkanuuuuuuuur diyor ki:

  ayyyyyyyyyyyyyyyy çoooooooooooooooooook saolun hikayemi tamamladııııııııııııııııııııııım

 14. saollllll diyor ki:

  hepiniz türkçe dersi için bakıyonuz demi çalışma kitabında yazıyordu evet aynen bende öyle

 15. beyza diyor ki:

  valla sağolun işe yaradı

 16. beyza diyor ki:

  valla hikayemi yaza bildim ne desem azdır